مناسب ترین سایز برای پست های اینستاگرام

سایز پست اینستاگرام

این که تصاویر و ویدیوهای شما در اینستاگرام به درستی نمایش داده شوند، اهمیت زیادی دارد و این موضوع نه تنها در مورد کیفیت محتوا، بلکه در مورد اندازه و تناسب آن نیز صدق می‌کند. به همین دلیل باید با سایز پست اینستاگرام آشنا بود و متناسب با محتوا، بهترین سایز را تنظیم کرد.

در این راهنمای جامع اندازه پست اینستاگرام، بهترین سایز انواع محتوا برای انتشار در اینستاگرام را بررسی می‌کنیم. اگر به دنبال بهترین سایز عمودی اینستاگرام یا بهینه‌ترین ابعاد ویدیو در اینستاگرام هستید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

سایز پست اینستاگرام: عمودی، افقی، مربعی

آیا می‌دانستید که اینستاگرام از سه نوع پست در فید یا همان صفحه اصلی پشتیبانی می‌کند؟ این پست‌ها با ظاهر مربع، عمودی و افقی نمایش داده می‌شوند و هر کدام سایز مخصوص به خودشان را دارند؛ اما حداکثر عرض تمامی پست‌های اینستاگرامی 1080 پیکسل است.

سایز پست عمودی اینستاگرام

 •  سایز عمودی اینستاگرام: ۱۰۸۰ × ۱۳۵۰ پیکسل (نسبت تصویر ۴:۵)

می‌خواهید یک تصویر عمودی را در اینستاگرام آپلود کنید بدون اینکه نیاز به برش داشته باشد؟ این کار را می‌توانید با عکس‌های پرتره یا عمودی انجام دهید، اما باید سایز پست اینستاگرام عمودی را رعایت کنید.

پست‌های پرتره فضای عمودی بیشتری را در اختیار شما قرار داده و به شما امکان نمایش جزئیات بیشتر در تصویر را می‌دهند. این فرمت با نسبت تصویر ۴:۵ برای به نمایش گذاشتن سوژه‌های کشیده یا عمودی مانند عکس‌های فشن، پرتره‌های ایستاده و عکس‌های با جزئیات زیاد، ایده‌آل است.

سایز پست عمودی اینستاگرام بهینه ۱۰۸۰ در ۱۳۵۰ پیکسل است ( به معنای 1080 پیکسل عرض و 1350 پیکسل ارتفاع )  که فضای بیشتری را برای جلب توجه مخاطبان در حین اسکرول کردن فید در اختیار شما قرار می‌دهد.

سایز پست افقی اینستاگرام

 • سایز افقی اینستاگرام: ۱۰۸۰ × ۵۶۶ پیکسل (نسبت تصویر 16:9)

اندازه پست اینستاگرام افقی نمای گسترده‌تری را ارائه می‌دهد که برای عکس‌های پانوراما، عکس‌های گروهی یا هر نوع محتوایی که از پرسپکتیو وسیع‌تر بهره می‌برند، مناسب است. اندازه توصیه‌شده برای پست‌های افقی اینستاگرام ۱۰۸۰ در ۵۶۶ پیکسل است که از نسبت تصویر 16:9 پیروی می‌کند.

این فرمت حس سینمایی به فید می‌بخشد، اما لازم به ذکر است که پست‌های افقی به دلیل جهت‌گیری عریض‌تر آن‌ها، ممکن است در فید دنبال‌کنندگان شما کوچک‌تر به نظر برسند. معمولا کسانی که یک تیزر حرفه ای دارند از این اندازه برای انتشار محتوای خود استفاده می کنند.

سایز پست مربعی اینستاگرام

 • سایز پست اینستاگرام مربعی: ۱۰۸۰ × ۱۰۸۰ پیکسل (نسبت تصویر ۱:۱)

بهترین سایز برای پست‌های مربعی ۱۰۸۰ در ۱۰۸۰ پیکسل با نسبت تصویر ۱:۱ است. پست‌های مربعی کاربردی هستند و برای انواع محتوا، از نمای نزدیک گرفته تا پست‌های گرافیکی، مناسبند؛ به همین دلیل از روزهای اولیه اینستاگرام تا به امروز، این پست‌ها یک انتخاب محبوب بوده‌اند.

سایز پست اسلایدی در اینستاگرام

پست‌های اسلایدی (Carousel) روشی پویا برای به اشتراک گذاشتن چندین عکس یا ویدیو در یک پست واحد هستند. این قابلیت با امکان آپلود تا 10 محتوا به شما امکان می‌دهد تا داستان کامل‌تری را روایت کنید، خواه روند یک رویداد باشد یا زوایای مختلف یک محصول یا حتی یک راهنمای گام به گام.

زیبایی پست‌های اسلایدی در تطبیق‌پذیری آن‌هاست؛ در واقع این پست‌ها می‌توانند با فرمت‌های مربع، پرتره یا افقی ترکیب شوند، اما همه‌ی تصاویر یا ویدیوهای پس از اولین تصویر، متناسب با تصویر اول توسط خود اینستاگرام برش داده می‌شوند. بنابراین اگر اولین عکس شما در اسلایدها مربعی با ابعاد ۱۰۸۰ در ۱۰۸۰ پیکسل باشد، تمام عکس‌ها و ویدیوهای بعدی در این پست نیز به همان اندازه برش داده می‌شوند.

بهترین روش استفاده از پست‌های اسلایدی، طراحی و آماده کردن رشته‌ی تصاویر است تا نگران حذف یا برش بخشی از محتوا نباشید. این رشته تصاویر را می‌توانید به صورت مربعی، افقی یا عمودی بر اساس سایزهای ایده‌آل گفته شده طراحی کنید.

سایز استوری در اینستاگرام

 • سایز ایده‌آل استوری: 1080 در 1920 پیکسل (نسبت تصویر 9:16)

استوری‌های اینستاگرام راه دیگری برای تعامل با مخاطبان و به‌روز نگه‌داشتن آن‌ها با آخرین اخبار است. ابعاد توصیه شده برای استوری‌ها 1080 در 1920 پیکسل است که با نسبت تصویر 9:16 مطابقت دارد و برای مشاهده در موبایل ایده‌آل است.

برخلاف سایز پست اینستاگرام، استوری‌ها به صورت تمام صفحه به نمایش درمی‌آیند که شاید در نگاه اول جذاب‌تر باشد، اما چالش‌هایی را برای تولیدکنندگان محتوا به همراه دارد. با توجه به آیکن‌ها و بخش‌هایی که در بالا و پایین استوری توسط اینستاگرام طراحی شده (مانند باکس تایپ، نام پروفایل، نام فیلتر و…) لازم است فضاهای خالی را در بالا و پایین استوری در نظر داشته باشید تا به محتوایتان خدشه وارد نشود.

برای استوری‌های اینستاگرام، تصاویر یا ویدیوهای عمودی به شدت توصیه می‌شوند. اگر از محتواهای افقی استفاده کنید، ویدیوها و عکس‌های شما با فضای خالی زیادی در اطرافشان نمایش داده می‌شوند.

آپلود تصویری با اندازه پیکسل کوچک‌تر از اندازه‌ی ایده‌آل (اما با همان نسبت تصویر) به معنی لود سریع‌تر استوری توسط مخاطبان است. اما اگر از نسبت استاندارد استوری استفاده نکنید، ممکن است استوری با بریده شدن عجیب، زوم شدن یا به همراه بخش‌های خالی زیادی نمایش داده شود.

ابعاد ویدیو اینستاگرام در Reels

ویدیوهای اینستاگرام امروزه به شکل ریلز درآمده اند ؛ سایز استاندارد ریلز اینستاگرام اینگونه است :

 • سایز استاندارد ریلز در اینستاگرام: ۱۰۸۰ × ۱920 پیکسل (نسبت تصویر 9:16)

قابلیت ریلز اینستاگرام که به ساخت ویدئوهای کوتاه و جذاب اختصاص دارد، به گزینه‌ای محبوب برای سرگرمی سریع تبدیل شده است. سایز پست اینستاگرام از نوع Reels درست شبیه به استوری‌ها مشخصات و اندازه‌ی دقیقی دارد و این ابعاد تضمین می‌کند که ریلزهای شما روی کل صفحه‌ی موبایل مخاطب‌تان به طور روان پخش شود و تجربه‌ی بصری باکیفیت و همه‌جانبه‌ای ارائه دهد که بتواند توجه مخاطب را جلب کرده و حفظ کند.

توجه داشته باشید که پیش نمایش ریلز در فید یا صفحه اصلی با اندازه پرتره 4:5 (بریده شده از بالا و پایین و به صورت مرکزچین) نشان داده می‌شود و در صفحه‌ی پروفایل خودتان، یک تصویر مربعی با ابعاد 1:1 از ریلز بین سایر شبکه‌ی تصاویر خواهید داشت.

در ضمن فراموش نکنید که کپشن ریلز به صورت overlay در گوشه پایین ویدیو نمایش داده می‌شود و اگر کپشن طولانی نوشته باشید، تماشای محتوا و خواندن متن به صورت همزمان غیرممکن است.

با توجه به قرارگیری کپشن و آیکن‌های اشتراک‌گذاری، لایک و سیو در پایین ریلز، برای طراحی محتوای این بخش باید حتما حواستان به «منطقه امن» آن باشد. در تصویر زیر منطقه امن برای انتشار محتوا در استوری و ریلز مشخص شده که بهتر است سوژه‌ی اصلی را در این فضا قرار دهید تا بدون مشکل دیده شود.

پیشنهاد مطالعه : آموزش ریلز اینستاگرام

سایز ریلز اینستاگرام

سایز کاور ریلز در اینستاگرام

هنگام آپلود ریلز به جز رعایت سایز پست عمودی اینستاگرام، باید حواستان به سایز کاور ریلز هم باشد. در واقع زمانی که Reels به اشتراک می‌گذارید، اینستاگرام به طور خودکار فریمی از ویدیو را انتخاب می‌کند تا به عنوان کاور یا تامبنیل ویدیوی شما در فید اینستاگرام‌تان نمایش دهد، اما شما این امکان را دارید که کاور خودتان را انتخاب کنید.

برای انتخاب کاور، روش حرفه‌ای‌تر طراحی آن از پیش است. کافی‌ست در مرحله نهایی آپلود ریلز روی گزینه Edit و Cover بزنید تا امکان انتخاب فریم مشخص از ویدیو یا عکس موردنظرتان از گالری را داشته باشید. کاور ریلز در فید یا صفحه اصلی با نسبت 4:5 نمایش داده شده و در صفحه‌ی پروفایل‌تان همیشه به صورت مربع برش داده می‌شود.

همچون سایز پست اینستاگرام، کاور مربعی آن باید 1080 در 1080 پیکسل با نسبت 1:1 باشد، با مرکز‌چین کردن تصویر در قاب عمودی ریلز، می‌توانید از نمایش درست کاور در صفحه‌ی پروفایل خود مطمئن شوید.

سایز لایو در اینستاگرام

در رابطه با ابعاد ویدیو اینستاگرام، باید به ابعاد لایو هم اشاره کنیم. استریم‌های زنده (لایو) در اینستاگرام طرفداران زیادی دارد و کسب‌وکارهای بسیاری از این قابلیت برای تعامل با مخاطبان خود استفاده می‌کنند.

سایز استاندارد برای لایو مشابه با سایز ویدیو در اینستاگرام عمودی، یعنی 1080 در 1920 پیکسل است. در واقع برای ذخیره و انتشار لایوها نیاز به تغییر ابعاد ویدیو در اینستاگرام ندارید؛ کافی‌ست لایو را ذخیره کنید تا با ابعاد استاندارد خود نمایش داده شود.

اما برای لایوها در اینستاگرام 2 نکته را به خاطر داشته باشید:

 • همیشه به صورت عمودی ویدیو بگیرید.
 • برای تنظیم کاور لایو اینستاگرام، نکات مربوط به کاور ریلز را رعایت کنید.

سایز کاور پست اینستاگرام

 • سایز استاندارد کاور پست: ۱۰۸۰ × ۱۰۸۰ پیکسل (نسبت تصویر ۱:۱)

کاور پست اینستاگرام تصویری مربعی‌شکل است که در زمان اسکرول کردن صفحه‌ی پروفایل توسط کاربران به صورت شبکه‌ای از عکس‌‌ها دیده می‌شود. برخی از صاحبان کسب‌وکار، کاور پست‌های خود را با نظم و چیدمان خاصی طراحی می‌کنند که کاربران با مراجعه به صفحه‌ی پروفایل آن‌ها لذت بصری ببرند.

سایز کاورها همچون سایز پست اینستاگرام مربعی است که باید آن را با نسبت 1:1 و حداکثر رزولوشن 1080 در 1080 پیکسل طراحی کنید. در واقع صرف نظر از اینکه پست‌های شما تصویر و ویدیو بوده و چه ابعادی داشته باشند، در صفحه‌ی پروفایل کاورهای مربعی‌شکل آن‌ها نمایش داده می‌شود که بخش مرکزی محتوای بصری مورد نظر است.

سایز کاور هایلایت استوری

 • سایز استاندارد کاور هایلایت: ۱۰۸۰ × ۱۰۸۰ پیکسل (نسبت تصویر ۱:۱)

کاور هایلایت استوری، تصویری کوچک است که در پروفایل شما نمایش داده می‌شود و به کاربران امکان می‌دهد تا هایلایت‌های مختلف شما را به راحتی شناسایی کنند. برای طراحی کاور هایلایت، آن را به صورت مربعی با تناسب 1:1 و حداکثر با رزولوشن 1080 در 1080 پیکسل طراحی کنید. البته توجه داشته باشید که به دلیل برش دایره‌ای تصویر کاور هایلایت، محتوای تصویری شما صرفا باید در بخش مرکزی طراحی شده باشد.

برای کاور هایلایت‌ها از تصاویری استفاده کنید که به لحاظ بصری جذاب و مرتبط با محتوای هایلایت باشند. از رنگ‌های متضاد و متن خوانا برای جلب توجه مخاطبان استفاده کنید و کاور هایلایت‌ها را در یک سبک و تم کلی طراحی کنید تا انسجام بصری در پروفایل شما حفظ شود.

سایز عکس پروفایل

 • سایز استاندارد عکس پروفایل: 32۰ × 32۰ پیکسل (نسبت تصویر ۱:۱)

تصویر پروفایل اینستاگرام معمولا اولین نقطه تماس با فالوورهاست و به شما کمک می‌کند تا هویت خود را در پلتفرم نمایش دهید. برای شفافیت و سازگاری در تمام دستگاه‌ها، ابعاد ایده‌آل برای عکس پروفایل اینستاگرام شما 320 در 320 پیکسل است. این تصویر به صورت دایره‌ای با قطر 110 پیکسل در فید نمایش داده می‌شود.

برای انتشار محتوا، کدام سایز پست اینستاگرام مناسب‌تر است؟

انتخاب سایز پست اینستاگرام به نوع محتوا و هدفی که دنبال می‌کنید، بستگی دارد. در اینجا به نکاتی برای انتخاب سایز ایده‌آل اشاره می‌کنیم:

 • نوع محتوا: سایز مربع برای محتواهایی با تقارن و مرکزیت بالا مناسب است. به عنوان مثال برای نمایش تصاویر پرتره یا محصولات با جزئیات متعدد، استفاده از سایز مربع می‌تواند ایده‌آل باشد. در مقابل محتواهای خبری، عکس‌های مناظر طبیعی و ویدیوهای آموزشی که نیازمند نمایش جزئیات در طول و عرض هستند، با سایز عمودی اینستاگرام سازگاری بیشتری دارند. همچنین برای نمایش تصاویری از محصولات با طراحی کشیده یا چشم‌اندازهای وسیع، سایز افقی گزینه کارآمدتری است.
 • نحوه اسکرول کاربران: کاربران اینستاگرام به صورت عمودی اسکرول می‌کنند. بنابراین محتواهای عمودی با فضای بیشتر و با رعایت سایز عمودی اینستاگرام، شانس بیشتری برای جلب توجه دارند.
 • زیبایی‌شناسی محتوا: انتخاب ابعاد ویدیو در اینستاگرام یا انواع تصاویر باید با در نظر گرفتن زیبایی‌شناسی و چگونگی نمایش جذاب‌تر محتوا صورت گیرد. برای مثال تصویری که دارای تقارن و ترکیب‌بندی مناسب برای نمای مربعی است، شاید در سایزهای دیگر، زیبایی بصری خود را از دست بدهد.
 • ترندهای بصری اینستاگرام: اینستاگرام به عنوان یک پلتفرم بصری، همواره در حال تغییر و تحول است. در حال حاضر محتواهای عمودی با توجه به سهولت اسکرول و تطابق با ابعاد صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند، مورد استقبال بیشتری از سوی کاربران قرار می‌گیرند. بررسی پست‌های پربازدید و الگوبرداری از سایزهای استفاده شده توسط برندهای موفق می‌تواند به شما در انتخاب سایز مناسب برای محتواهایتان کمک کند.

جمع بندی :سایز پست اینستاگرام

تمام ابعاد و سایزهایی که شما باید از پست های اینستاگرام و ساخت کاورها بدانید عبارتند از :

 •  سایز عمودی اینستاگرام: ۱۰۸۰ × ۱۳۵۰ پیکسل (نسبت تصویر ۴:۵)
 • سایز افقی اینستاگرام: ۱۰۸۰ × ۵۶۶ پیکسل (نسبت تصویر 16:9)
 • سایز پست اینستاگرام مربعی: ۱۰۸۰ × ۱۰۸۰ پیکسل (نسبت تصویر ۱:۱)
 • سایز استاندارد ریلز در اینستاگرام: ۱۰۸۰ × ۱920 پیکسل (نسبت تصویر 9:16)
 • سایز ایده‌آل استوری: 1080 در 1920 پیکسل (نسبت تصویر 9:16)
 • سایز استاندارد کاور پست: ۱۰۸۰ × ۱۰۸۰ پیکسل (نسبت تصویر ۱:۱)
 • سایز استاندارد کاور هایلایت: ۱۰۸۰ × ۱۰۸۰ پیکسل (نسبت تصویر ۱:۱)
 • سایز استاندارد عکس پروفایل: 32۰ × 32۰ پیکسل (نسبت تصویر ۱:۱)

با رعایت این ابعاد و اندازه ها محتوای شما به بهترین شکل به کاربر نمایش داده خواهد شد و کاربر محتوای شما را به صورت حرفه ای و با کیفیت مشاهده خواهد کرد و در نتیجه بازدهی پست های شما افزایش پیدا خواهد کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *