افزایش بازدید استوری اینستاگرام با 14 نکته طلایی

افزایش بازدید استوری اینستاگرام

آیا می‌دانستید که هر روز بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر، استوری‌ها را در اینستاگرام تماشا می‌کنند؟ پس محتوای استوری برند شما می‌تواند یک ابزار قدرتمند و یک فرصت فوق‌العاده برای تعامل با مخاطبان باشد. اما برای افزایش ویو استوری چه باید کرد و چگونه می‌توانیم توجه فالوورها را به محتوای استوری جلب کنیم؟

ازآنجایی‌که استوری‌های اینستاگرام فقط ۲۴ ساعت فرصت دارند، تولید محتوا و افزایش بازدید استوری ممکن است یک چالش واقعی برای شما باشد. اما نگران نباشید؛ ما در این بخش تمامی روش‌های تضمینی و امتحان‌شده را گردآوری کردیم و در قالب نکات طلایی افزایش بازدید استوری اینستاگرام رایگان در اختیار شما قرار می‌دهیم.

پس برای تغییر واقعی وضعیت ویوهای استوری اینستاگرام تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

فهرست مطالب

مهم‌ترین دلایل افت بازدید استوری اینستاگرام چیست؟

پیش از پرداختن به راه‌های افزایش بازدید استوری، لازم است با دلایل احتمالی کاهش ویوی استوری‌ها آشنا شویم. با شناسایی این عوامل و رفع آن‌ها می‌توانیم زمینه‌ای مساعد برای موفقیت استراتژی محتوا و جذب مخاطب در استوری‌های اینستاگرام فراهم آوریم.

انتشار استوری با محتوای قدیمی و تکراری

کاربران اینستاگرام محتوای جدید را می‌پسندند؛ پس اگر محتوای استوری شما تکراری است یا ارزش خاصی ارائه نمی‌دهد، تعاملی هم نخواهد گرفت.

شما باید برای افزایش ویو استوری استراتژی خلاقانه‌ای داشته باشید که متناسب با مخاطبان خاص پیج شماست. به همین دلیل ضروری است که برای یافتن موضوعات پرطرفدار و ایجاد محتوای استوری در مورد آن‌ها به اکسپلور اینستاگرام بروید و یا ببینید سایر برندهای حوزه کاری شما چه مطالبی را منتشر می‌کنند تا ایده‌هایی برای شروع داشته باشید.

انتشار استوری در زمان نامناسب

آیا زمانی پست می‌گذارید که مخاطب شما بیشترین فعالیت را دارد؟ این یکی از سوالاتی است که باید برای طراحی استراتژی محتوای اینستاگرام و زمان ارسال استوری‌ها در نظر داشته باشید.

کشف اینکه مخاطبان شما در کدام روزها و ساعات، بیشترین فعالیت را در اینستاگرام دارند، به‌خصوص برای انتشار استوری‌ها کاملا ضروری است. اگر استوری‌ها را در زمان نامناسبی ارسال کنید، ممکن است بازدید کافی نداشته باشند.

نداشتن فعالیت مداوم در پیج

اگر می‌خواهید مخاطبان با استوری‌هایتان تعامل داشته باشند، شما هم باید همین کار را انجام دهید. الگوریتم اینستاگرام سابقه تعامل شما با دیگران را برای تعیین میزان تعامل محتوای شما بررسی می‌کند.

اگر به ندرت به مخاطبان خود پاسخ می‌دهید، احتمالا محتوای شما دیده نخواهد شد. در واقع ارتباط با مخاطب از طریق کامنت و پیام برای افزایش بازدید استوری ضروری است. در عین حال، اگر به اندازه کافی محتوا تولید نکنید، غیرفعال به نظر می‌رسید و طبق یک بررسی جدید، برای حفظ نرخ تعامل بالای ۷۰ درصد، باید تا 5 استوری در روز منتشر کنید.

استفاده از روش‌های اسپم

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که می‌توانید انجام دهید، خرید بازدید استوری است. این کار فایده‌ای ندارد و در درازمدت به شما کمکی نمی‌کند. البته برای مدت کوتاهی به عنوان یک معیار بیهوده عمل می‌کند، اما انتظار تأثیر ماندگار نداشته باشید.

اما اگر چنین کاری انجام نداده‌اید، این احتمال هم وجود دارد که ربات‌ها بازدیدهای قبلی استوری‌های شما را ایجاد کرده باشند و زمانی که اینستاگرام این ربات‌ها را حذف کرده، تعداد حساب‌های کاربری حقیقی که با شما تعامل داشتند کاهش یافته و در نتیجه بازدید استوری‌های اینستاگرام کاهش پیدا کرده است.

افزایش ویو استوری اینستاگرام

14 تکنیک برای افزایش بازدید استوری اینستاگرام رایگان

طبق بررسی هاب‌اسپات، اگر استوری شما در یکی از قالب‌های زیر منتشر شود افراد بیشتری آن را تا انتها می‌بینند:

 • استوری‌های روایت کوتاه با عکس، ویدیو یا متن
 • استوری‌هایی با آزمون‌ها یا نظرسنجی‌ها
 • ترکیبی از تمام این عناصر در کنار هم
 • دموها و آموزش‌ها
 • پشت صحنه
 • استوری‌ها با استیکرهای پرسش
 • استوری‌های رضایت مشتریان
 • استوری‌هایی به سبک مستند

از محتوا برای روایت داستان برند خود، به اشتراک گذاری داستان‌های مشتری، فروش محصولات یا برقراری ارتباط با پیشنهادات برند استفاده کنید. این امر باعث تعامل بهتر می‌شود.

14 تکنیک طلایی وجود دارد که برای افزایش ویو استوری به شما کمک می کند ؛ این تکنیک ها عبارتند از :

 1. از استیکرهای تعاملی اینستاگرام استفاده کنید
 2. تقویم محتوایی برای استوری‌ها داشته باشید
 3. یک استوری اضافی در پایان روز منتشر کنید
 4. مسابقه و هدیه مخصوص ویوهای استوری داشته باشید
 5. از ترندها متناسب با موضوع پیج بهره ببرید
 6. به صورت کلوز فرند استوری منتشر کنید
 7. استوری‌ها را به صورت مداوم، متنوع و پویا منتشر کنید
 8. محتوای منحصر‌به‌فرد برای استوری‌ها داشته باشید
 9. در زمان مناسب استوری بگذارید
 10. فالوورهای روح را از پیج حذف کنید
 11. با اینفلوئنسرها همکاری داشته باشید
 12. بخش Insights استوری‌ها را بررسی کنید
 13. از هشتگ و تگ لوکیشن به درستی استفاده کنید
 14. از اپلیکیشن‌های ساخت استوری استفاده کنید

در ادامه این 14 تکنیک را بیشتر به شما توضیح خواهیم داد.

1.از استیکرهای تعاملی اینستاگرام استفاده کنید

یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای بالا بردن بازدید استوری‌ها، اضافه کردن یک استیکر تعاملی (مثل نظرسنجی، اسلایدر شکلک یا آزمون) به اولین استوری است که به اشتراک می‌گذارید. این کار باعث می‌شود از همان ابتدا مخاطبان با استوری‌های شما وارد تعامل شوند که این یک امتیاز مثبت بزرگ برای الگوریتم اینستاگرام است.

پیشنهاد مطالعه : الگوریتم اینستاگرام چیست؟

هرچه استوری‌های شما کلیک و تعامل بیشتری دریافت کنند، اینستاگرام آن‌ها را بیشتر در معرض دید قرار می‌دهد.

در ضمن هنگام ساخت استوری‌های اینستاگرام، از امتحان کردن ابزارها ی مختلف تعامل و استیکرهای تعاملی نترسید. یک نظرسنجی، اسلایدر یا استیکر سوال اضافه کنید یا با یک مسابقه، فالوورهای خود را درگیر کنید یا لینکی به وب‌سایت خود بدهید.

برخی از استیکرهای استوری می‌توانند به شما در جمع‌آوری اطلاعات مهم در مورد مخاطبتان کمک کنند. مثلا می‌توانید نظرسنجی‌ها و استوری‌های پرسش و پاسخ را طراحی کنید تا متوجه نگرانی‌های خریداران شوید یا پرسونای برند خود را شفاف‌تر کنید.

2.تقویم محتوایی برای استوری‌ها داشته باشید

مهم نیست که روی کدام پلتفرم شبکه‌های اجتماعی تمرکز می‌کنید، یک برنامه‌ی منظم انتشار محتوا می‌تواند برای شناخت برند و شهرت شما معجزه کند، استوری‌های اینستاگرام هم از این قاعده مستثنی نیستند! یک تقویم محتوایی خوب، بهترین سرمایه‌گذاری شماست و حیاتی‌ترین راهکار افزایش بازدید استوری اینستاگرام رایگان است.

طبق صحبت‌های آدام موسری (رئیس اینستاگرام)، اکثر کسب‌وکارها با به اشتراک گذاشتن حداقل 2 استوری در روز، بهترین نتایج را می‌گیرند. با این حال این عدد الزاما تجویز نیست؛ اما لازم هم نیست مخاطبان‌تان را با استوری‌ها بمباران کنید.

اگر نمی‌توانید به انتشار روزانه استوری در اینستاگرام متعهد شوید، حداقل در شروع کار سعی کنید 3 یا 4 بار در هفته، محتوای استوری منظمی را به اشتراک بگذارید. این کار باعث می‌شود بدون اینکه بار اضافی زیادی روی شما یا تیم تولید محتوایتان قرار بگیرد، در ذهن فالوورها باقی بمانید.

3.یک استوری اضافی در پایان روز منتشر کنید

این ترفند توسط مدیر ارشد محتوای Later (Lindsay Ashcraft) امتحان شده است و یک تکنیک مخفی و جذاب برای افزایش ویو استوری است. برای این کار کافی‌ست یک استوری اضافی بین ساعت 10 تا 11 شب و درست قبل از اینکه بقیه استوری‌های ما منقضی شوند، منتشر کنید. با این کار بازدید تمام استوری‌هایی که در آن روز منتشر کردید افزایش خواهد یافت.

دقیقا مشخص نیست چرا این روش به خوبی جواب می‌دهد، اما ارزش امتحان کردن دارد.

4.مسابقه و هدیه مخصوص ویوهای استوری داشته باشید

پیج‌هایی که مسابقات یا قرعه‌کشی در اینستاگرام برگزار می‌کنند، ۷۰ درصد سریع‌تر از حساب‌هایی که این کار را انجام نمی‌دهند، رشد می‌کنند. بنابراین برگزاری مسابقات یکی از بهترین راه‌ها برای استفاده از استوری‌های اینستاگرام و بالا بردن بازدید آن‌هاست.

برای مثال می‌توانید از فالوورها بخواهید به استوری‌هایتان پاسخ دهند تا جایزه‌ای برنده شوند. یا می‌توانید از آن‌ها بخواهید استوری شما را با دوستانشان به اشتراک بگذارند و شانس خود را در قرعه‌کشی امتحان کنند. اگر جایزه جذابی ارائه دهید افراد تمام اقداماتی را که برای افزایش تعامل می‌خواهید انجام خواهند داد.

برگزاری مسابقات در فواصل زمانی منظم با واکنش موثر به پیام‌ها، تعامل را افزایش داده و باعث افزایش بازدید استوری‌های اینستاگرام شما می‌شود.

5.از ترندها متناسب با موضوع پیج بهره ببرید

اینستاگرام پلتفرمی پویاست و همواره شاهد ظهور ترندهای جدید در قالب چالش‌ها، افکت‌ها و فیلترهای متنوع در آن هستیم. کلید موفقیت در این زمینه، همگام‌سازی با این ترندها به شکلی است که با موضوع و استراتژی محتوایی پیج شما همخوانی داشته باشد.

استفاده‌ی به‌جا از ترندهای داغ می‌تواند توجه مخاطبان جدید را به استوری‌های شما جلب کند. این ترندها می‌تواند از تمپلیت Reels یا ترندهای روز، میم‌های بامزه و… متنوع باشند.

6.به صورت کلوز فرند استوری منتشر کنید

این ترفند که کمتر شناخته شده، می‌تواند به افزایش بازدید استوری‌های اینستاگرام کمک بزرگی کند. احتمالا متوجه شده‌اید که وقتی کسی شما را به لیست Close Friends خود اضافه می‌کند، استوری‌های او را با یک نوار سبز روشن در ابتدای فید می‌بینید. این به این دلیل است که اینستاگرام محتوای افراد «Close یا نزدیک» را در اولویت قرار می‌دهد.

البته اضافه کردن تمام فالوورها به لیست نزدیکان یک تاکتیک کاربردی نیست، اما راهی عالی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مهم با فعال‌ترین اعضای جامعه‌ی شماست. این افراد می‌توانند شامل هر کسی باشند، از سفیران برند گرفته تا مشتریان دائمی.

7.استوری‌ها را به صورت مداوم، متنوع و پویا منتشر کنید

در استوری‌های اینستاگرام می‌توانید چیزهای زیادی به اشتراک بگذارید! همین تنوع، به همراه امکان ایجاد استوری‌های حرفه‌ای و غیررسمی، باعث محبوبیت این قابلیت شده است.

به مخاطبان‌تان قابی از پشت صحنه فرایند تولید محتوا یا فعالیت‌های روزمره کسب ‌وکارتان ارائه دهید، به سوالات آن‌ها پاسخ دهید، مسابقه برگزار کنید و محصولات و تخفیف‌هایتان را به اشتراک بگذارید. این موارد می‌توانند به عنوان مشوق‌هایی عمل کنند که باعث شوند لیست بازدیدکنندگان استوری شما روز به روز بیشتر شود.

جذابیت استوری‌های اینستاگرام این است که لزوما نباید پیچیده باشند، حتی ضبط یک ویدیوی کوتاه و صحبت رو به دوربین می‌تواند به انسانی‌تر کردن برند و حفظ علاقه مخاطبان کمک کند. ترکیبی از استوری‌های سرگرم‌کننده و جدی، فرصت‌هایی را برای جلب توجه انواع کاربران فراهم می‌کند.

به یاد داشته باشید، استوری‌های اینستاگرام از بسیاری جهات انعطاف‌پذیرتر از پست‌های معمولی و Reels هستند. مجموعه‌ای متنوع از سبک‌های محتوا می‌تواند به حفظ عنصر غافلگیری و افزایش جذابیت محتوای شما کمک کند. در ضمن استوری‌ها فرصتی برای آزمایش و یافتن بهترین روش برای نیازهای منحصربه‌فرد برند شما هستند.

8.محتوای منحصر‌به‌فرد برای استوری‌ها داشته باشید

شاید این یک ترفند قدیمی بازاریابی برای افزایش بازدید استوری باشد، اما به اشتراک گذاشتن محتوای اختصاصی و انحصاری، روشی تضمینی برای افزایش بازدید است، به خصوص اگر برای مخاطبانتان مفید یا جالب باشد.

این محتوا برای برندها می‌تواند شامل یک کد تخفیف ۲۴ ساعته‌ی اختصاصی و برای تولیدکنندگان محتوا هم می‌تواند شامل نگاهی کوتاه به یک آموزش باشد که قبلا آن را به اشتراک نگذاشته‌اید.

ماهیت زودگذر استوری‌های اینستاگرام برای ایجاد هیجان عالی است، به خصوص زمانی که با یک کپشن در پست اینستاگرامی همراه شود که مخاطبان را تشویق کند برای دیدن ادامه‌ی مطلب به استوری‌ها ی شما مراجعه کنند.

پیشنهاد مطالعه : تغییر فونت استوری اینستاگرام

9.در زمان مناسب استوری بگذارید

طبق بررسی Hopper HQ بعد از تجزیه‌وتحلیل میلیون‌ها پست اینستاگرامی، این نتیجه حاصل شد که بهترین زمان برای ارسال محتوا در اینستاگرام با توجه به روز هفته متفاوت است.

اما بهترین راه برای درک زمان مناسب انتشار محتوا برای مخاطبان‌تان، تجزیه‌وتحلیل اینستاگرام خودتان است. با آنالیز داده‌های پیج خود می‌توانید بفهمید که مخاطبان شما در یک روز خاص، چه زمانی بیشترین فعالیت را دارند. همچنین روزهایی که بیشترین فعالیت را دارند، کشف خواهید کرد و باید روی این روزها برای انتشار محتوا تمرکز کنید.

به جز بخش Insights پیج، می‌توانید آنالیز داده‌های مربوط به استوری‌ها را نیز دنبال کنید. برای مشاهده تجزیه‌وتحلیل استوری‌های اینستاگرام کافی‌ست استوری یا هایلایت آن را باز کنید به تب Insights بروید و ببینید کدام محتوا عملکرد بهتری داشته تا استراتژی محتوای خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

10.فالوورهای روح را از پیج حذف کنید

ممکن است در نگاه اول تعداد بالای فالوور گمراه‌کننده به نظر برسد، اما حقیقت این است که وجود فالوورهای غیرفعال یا به اصطلاح فالوورهای روح (Ghost Followers) نه تنها کمکی به افزایش بازدید استوری نمی‌کند، بلکه می‌تواند مانع از نمایش استوری‌های شما به مخاطبان هدف شود.

برای شناسایی و حذف فالوورهای روح می‌توانید از ابزارهای تحلیلی اینستاگرام یا روش‌های دستی مانند بررسی میزان لایک و کامنت آن‌ها استفاده کنید. با حذف فالوورهای غیرفعال، نرخ تعامل صفحه‌ی شما افزایش می‌یابد و در نتیجه، الگوریتم اینستاگرام استوری‌های شما را به مخاطبان بیشتری نمایش می‌دهد.

11.با اینفلوئنسرها همکاری داشته باشید

همکاری با اینفلوئنسرها و برندهای مشابه در حوزه فعالیت‌تان، راهی عالی برای افزایش چشمگیر بازدید استوری‌هاست. با معرفی شما به مخاطبان این افراد یا برندها، می‌توانید به طیف وسیع‌تری از افراد دسترسی پیدا کنید و اعتبار و برندینگ خود را ارتقا دهید.

برای مثال اگر کمپینی برای محصولات مراقبت از پوست خود راه‌اندازی کرده‌اید، می‌توانید اینفلوئنسرهای مرتبط با مراقبت از پوست یا شرکای خود را پیدا کنید و از آن‌ها بخواهید برای یک روز استوری‌های شما بازنشر کرده یا تبلیغ کنند.

اما در انتخاب اینفلوئنسر یا برند مناسب، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • اینفلوئنسر یا برندی را انتخاب کنید که در حوزه فعالیت شما فعال باشد و مخاطبان آن با علایق شما هم‌سو باشند.
 • به نرخ تعامل و میزان فالوورهای واقعی اینفلوئنسر یا برند توجه کنید.
 • سبک و لحن اینفلوئنسر یا برند باید با هویت و ارزش‌های برند شما همخوانی داشته باشد.

با ارائه محتوای جذاب و باکیفیت برای همکاری با اینفلوئنسرها می‌توانید بازخورد مثبتی از مخاطبان آن‌ها دریافت کنید و بازدید استوری‌های خود را به طور قابل توجهی افزایش دهید.

12.بخش Insights استوری‌ها را بررسی کنید

یک نکته طلایی دیگر برای افزایش بازدید استوری اینستاگرام توجه به آمار ارزشمندی است که اینستاگرام در اختیارتان قرار می‌دهد. مقدار بازدید استوری‌های اینستاگرام یک آمار ارزشمند است و این آمار، شبیه به معیارهای موجود برای سایر پست‌های شبکه‌های اجتماعی، می‌تواند به شما در شناسایی ترندها و واکنش مناسب به الگوهایی که تشخیص می‌دهید، کمک کند. شما می‌توانید ببینید چه کسانی استوری شما را دیده‌اند و رفتار تک تک بازدیدکنندگان را بررسی کنید.

به کسانی که به طور مرتب استوری‌های شما را مشاهده می‌کنند، توجه داشته باشید. آیا یک بازدیدکننده ثابت و وفادار می‌بینید؟ این فرد می‌تواند بزرگترین طرفدار برند شما باشد! اگر یک نفر با تمام استوری‌های شما تعامل برقرار می‌کند، شاید بتوانید فرصت بازاریابی با عنوان «سفیر برند» یا شکل دیگری از همکاری را با او بررسی کنید.

بررسی آمار استوری‌هایتان همچنین می‌تواند اطلاعات مفیدی در رابطه با عملکرد کلی شبکه‌های اجتماعی‌تان در اختیار شما قرار دهد. در پنل حرفه‌ای حساب کاربری اینستاگرام خود می‌توانید ببینید چه کسانی از طریق استوری‌ها، شما را پیدا کرده‌اند و کدام استوری‌ها بیشترین تاثیر را داشته‌اند. این اطلاعات می‌توانند راهنمای شما در زمان شروع انتشار محتوای جدید باشند.

نرخ نگه‌داشتن مخاطب در استوری‌ها چقدر است؟ متریک‌های اینستاگرام می‌توانند به شما نشان دهند که کاربران چه نوع محتوایی را در استوری‌ها می‌پسندند، چقدر روی یک استوری می‌مانند و رفتارشان با استوری شما چگونه است.

13.از هشتگ و تگ لوکیشن به درستی استفاده کنید

در حال حاضر هشتگ‌ها مثل سابق در اینستاگرام کارایی ندارند و به لطف الگوریتم پیچیده و هوشمند اینستاگرام، حتی اگر از هشتگ استفاده نکنید، محتوای شما در صورت جذاب بودن به کاربران دیگر نمایش داده می‌شود. اما اگر می‌خواهید از هشتگ در استوری‌های خود استفاده کنید، باید روش درست استفاده از آن‌ها را بدانید.

برای شروع با تحقیق در مورد هشتگ‌ها، هشتگ‌های مرتبط با محتوا و کسب‌وکار خود را پیدا کنید. سپس استیکر هشتگ را انتخاب کنید و یک هشتگ مرتبط با محتوای خود را جستجو کرده و آن را با هشتگ‌های برند خود ترکیب کنید، سپس به استوری اضافه کنید. برای هدفمند کردن بهتر، هشتگ‌های محبوب یا خاص را نیز در استوری بگنجانید.

به طور مشابه تگ‌های موقعیت مکانی نیز ممکن است باعث افزایش احتمال پیدا کردن شما توسط مخاطبان هنگام جستجوی پست‌های خاص موقعیت مکانی می‌شوند. اما استفاده از این تگ‌ها به اندازه‌ی راهکارهایی که پیش‌تر گفتیم موثر نیست.

پیشنهاد مطالعه : هشتگ گذاری در اینستاگرام

14.از اپلیکیشن‌های ساخت استوری استفاده کنید

اینستاگرام ابزارهای متعددی برای ویرایش و طراحی استوری در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اما گاهی اوقات برای ساخت استوری‌های حرفه‌ای‌تر و جذاب‌تر به امکانات بیشتری نیاز دارید. در این‌جا، اپلیکیشن‌های طراحی استوری به کمک شما می‌آیند که می‌توانند با طراحی استوری جذاب، بازدید استوری‌های شما را منفجر کنند!

استفاده از این اپلیکیشن‌ها به شما امکان می‌دهد تا از قالب‌های آماده یا تمپلیت، استیکرهای متنوع، افکت‌های متعدد و قابلیت‌های ویرایشی پیشرفته برای خلق استوری‌های چشم‌گیر استفاده کنید. در بین اپلیکیشن‌های متنوعی که برای گوشی‌های اندرویدی و iOS وجود دارد، چند اپلیکیشن محبوب زیر کارتان را راه می‌اندازد:

 • اپلیکیشن Mojo
 • اپلیکیشن Unfold
 • اپلیکیشن StoryChic
 • اپلیکیشن Canva
 • اپلیکیشن Mostory

جمع‌بندی : افزایش بازدید استوری

افزایش ویو استوری اینستاگرام نیازمند تلاش، خلاقیت و استفاده از استراتژی‌های مناسب است. با به‌کارگیری ایده‌های ارائه شده در این راهنمای افزایش بازدید استوری اینستاگرام ، می‌توانید به طور چشمگیری توجه مخاطبان را به استوری‌های خود جلب کرده و بازدید استوری‌هایتان را افزایش دهید.

به یاد داشته باشید که ثبات و استمرار در انتشار استوری‌های باکیفیت، کلید اصلی موفقیت در این زمینه است. با تعامل فعال با مخاطبان و پاسخگویی به نظرات و سوالات آن‌ها می‌توانید وفاداری فالوورها را جلب کرده و به مرور زمان، به یک برند یا شخصیت محبوب در اینستاگرام تبدیل شوید.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *