آموزش هشتگ گذاری در اینستاگرام برای رشد پیج

آموزش هشتگ گذاری در اینستاگرام

هشتگ گذاری اینستاگرام نقش مهمی در دیده شدن پست‌ها در این شبکه اجتماعی دارد. هشتگ‌ها (Hashtags) یکسری کلمات کلیدی مهم هستند که کاربران را در سریع‌ترین زمان ممکن به محتوای مورد نظرشان می‌رسانند.

پس چه یک اینفلوئنسر پرطرفدار باشید و چه به تازگی سفر خود را در اینستاگرام شروع کرده‌اید، درک بهترین روش هشتگ گذاری در اینستاگرام می‌تواند تفاوت چشمگیری در موفقیت شما ایجاد کند. در این مقاله به طور کامل در مورد هشتگ گذاری اینستاگرام صحبت می‌کنیم.

هشتگ اینستاگرام چیست؟

احتمالاً نماد هشتگ (#) را در شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید. این نماد به عنوان برچسب برای دسته بندی یک سری کلمات کلیدی هدف استفاده می‌شود. برای مثال، #قیمت_گوشی یا #گوشی_آیفون نشان دهنده کلمات کلیدی مرتبط با پیجی هستند که محتوا آن به خرید انواع گوشی همراه اشاره دارد.

در حقیقت، هشتگ نماینده متنی یک کسب و کار خاص است. هر پیجی در اینستاگرام براساس موضوع فعالیت خود یکسری هشتگ‌های مخصوص دارد تا از آنها برای راهنمایی کاربران جهت پیدا کردن پست‌ها و محتوا هایشان استفاده کند.

هشتگ‌ها لینک دارند و قابل کلیک کردن هستند و این امکان وجود دارد که آنها را در بیو، پست، استوری و ریلز قرار داد. شاید ندانید! اما هشتگ برای اولین بار در سال 2007 توسط یک کاربر توییتر به نام کریس مسینا (Chris Messina) استفاده شد. هدف اصلی او گروه بندی پست‌های مرتبط تحت یک کلمه کلیدی خاص بود. با این حال، اهمیت هشتگ‌ها از آن زمان تاکنون به طور چشمگیری افزایش یافته است.

اهمیت هشتگ گذاری در اینستاگرام

هشتگ‌ها همچنان ابزاری قدرتمند برای افزایش دید و تعامل در این پلتفرم هستند. با استفاده از یک استراتژیک هشتگ گذاری هدفمند می‌توانید به مخاطبان گسترده‌تری دسترسی پیدا کنید. پست‌های شما این پتانسیل را دارند تا با داشتن هشتگ‌های مناسب وایرال شوند و از این طریق فالوورهای بیشتری جذب کنید.

با افزودن یک یا چند هشتگ مرتبط به پست خود به طور متوسط 71 درصد از مخاطبان را به سمت محتوای خود جذب می‌کنید، زیرا کاربران دائماً هشتگ‌های مورد نظرشان را جستجو می‌کنند.

استفاده از هشتگ‌های مرتبط می‌تواند این سیگنال را به الگوریتم اينستاگرام(Instagram Algorythm) ارسال کند که موضوع پیج چیست. برای مثال، استفاده از هشتگ‌هایی مانند:

 • #تحصیل
 • #دانشجو
 • #اعزام_دانشجو
 • #ویزای_تحصیلی

و سایر موارد مربوط به اینستاگرام می‌گوید که پیج شما خدمات مهاجرت تحصیلی ارائه می‌دهد؛ بنابراین اینستاگرام به کاربرانی که به دنبال خدمات مهاجرتی برای تحصیل در خارج از کشور هستند، ممکن است پست شما را در اکسپلور نشان می‌دهد. پس مهمترین مزیت گذاشتن هشتگ در پست‌ها، آمدن به صفحه اکسپلور است.

یکی از قابلیت‌های جدید اینستاگرام این است که کاربر می‌تواند‌ هشتگ خاصی را فالو کند تا دسترسی راحتی به آن داشته باشد. این قابلیت جدید نشان می‌دهد که اینستاگرام به هشتگ‌ها بیش از قبل اهمیت می‌دهد.

چه هشتگ‌های سفارشی خود را بسازید و چه هشتگ‌های پربازدید را پیدا کنید، هشتگ‌های سفارشی و پربازدید به عنوان پلی بین مخاطبان و محتوای شما عمل می‌کنند؛ بنابراین، قدرت هشتگ‌ها را دست کم نگیرید، زیرا آنها هنوز هم بخش مهمی از موفقیت در اینستاگرام هستند.

اهمیت هشتگ گذاری در اینستاگرام

انواع هشتگ گذاری در اینستاگرام

برای تبلیغ کسب و کار خود در اینستاگرام می‌توانید از انواع هشتگ‌ها مانند هشتگ‌های سفارشی، هشتگ‌های پربازدید و سایر موارد استفاده کنید. هشتگ‌های سفارشی تنها مخصوص کسب و کار شما هستند و هشتگ‌های پربازدید آنهایی هستند که اکثر پیج‌ها از آنها استفاده می‌کنند.

برای مثال، #خرید_گوشی_زیر_20_میلیون یک هشتگ سفارشی محسوب می‌شود، اما #خرید_موبابل جزء هشتگ‌های پربازدید است. هشتگ‌های سفارشی نتایج کمتری را در سرچ اینستاگرام ارائه می‌دهند، اما هشتگ‌های پرطرفدار ممکن است میلیون‌ها پست را شامل شوند.

هر دوی این هشتگ‌ها برای یک استراتژی هشتگ گذاری هدفمند ضروری هستند.هشتگ می‌تواند‌ هر کلمه‌ای باشد و حوزه‌های آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را شامل شود؛ بنابراین هشتگ‌ها تنها مخصوص کسب و کارها نیستند؛ بلکه هر پیجی متناسب با محتوای خود می‌تواند‌ از هشتگ‌های مرتبط استفاده کند.

پیدا کردن هشتگ‌های مرتبط در اینستاگرام

پیدا کردن هشتگ‌های مرتبط با موضوع پیج کار ساده اما زمان‌بری است. شما قبل از شروع فرآیند هشتگ گذاری در اینستاگرام باید تکنینک‌های کاربردی برای یافتن هشتگ‌های مرتبط را یاد بگیرید. در ادامه به نحوه جستجو هشتگ‌ها اشاره می‌کنیم:

1- کلمات کلیدی کسب و کارتان را استخراج کنید

اولین کاری که باید انجام دهید، بررسی کلمات کلیدی مخصوص کسب و کارتان است. برای مثال، اگر کلینیک زیبایی دارید و کلیه خدمات در این حوزه را پوشش می‌دهید، خوب می‌دانید که کلمات کلیدی هدف شما به عنوان هشتگ شامل:

 • #کلینیک_زیبایی
 • #کلینیک_خدمات_زیبایی
 • #کلینیک_خدمات_پوستی
 • #کلینیک_خدمات_مو
 • #مرکز_خدمات_زیبایی

و غیره هستند. همچنین می‌توانید از کلمات کلیدی هر یک از خدمات خود مانند:

 • #بوتاکس
 • #لیزر_موهای_زائد
 • #لایه_برداری_پوست
 • #پاکسازی#پوست

و غیره به عنوان هشتگ استفاده کنید. پس ابتدا می‌توانید با کلمات کلیدی مخصوص کسب و کار و حوزه فعالیت خود شروع کنید.

2- از بخش سرچ اینستاگرام استفاده کنید

شما اکنون یک سری کلمات کلیدی را استخراج کردید، اما هنوز لیست شما کامل نیست. در این بخش می‌توانید از قسمت سرچ اینستاگرام برای پیدا کردن کلمات کلیدی استفاده کنید. برای مثال در قسمت سرچ عنوان هشتگ #شلوار_جین را تایپ کنید. حالا می‌بینید که یکسری کلمات کلیدی برای شما نشان داده می‌شوند که می‌توانند شامل:

 • #شلوار_جین_مردانه
 • #شلوار_جین_زنانه
 • #شلوار_جین_اسلیم
 • #شلوار_جین_تنگ

و سایر موارد باشند.

نکته مهم این است که زیر هر هشتگ نمایش داده شده، تعداد پست‌های مرتبط با آن هشتگ نیز نشان داده می‌شود تا میزان پرطرفدار بودن هر هشتگ مشخص شود. هشتگ‌های کوتاه مانند #زیبایی نسبت هشتگ‌های بلند مانند #زیبایی_چشم_و_ابرو بیشتر استفاده شده‌اند.

هشتگ گذاری در اینستاگرام

3- به صفحه اکسپلور پیج اینستاگرام خود بروید

یکی تکنیک‌های پیدا کردن هشتگ، بررسی اکسپلور اینستاگرام است. با ارزیابی محتوایی که در حال حاضر در اکسپلور هستند، اطلاعات ارزشمندی در مورد هشتگ‌های محبوب به دست می‌آورید و به این ترتیب با مخاطبان بیشتری تعامل پیدا می‌کنید.

صفحه اکپسلور پست‌هایی را به نمایش می‌گذارد که متناسب با علایق شما هستند، بنابراین به عنوان معدن طلا برای کشف هشتگ‌های ترند شناخته می‌شود. همچنین در این صفحه محتواهایی که وایرال شده‌اند وجود دارند که به شما در نحوه هشتگ گذاری درست کمک زیادی می‌کنند. با استفاده از قدرت صفحه اکسپلور می‌توانید شانس خود را برای به دست آوردن لایک و فالوور بیشتر افزایش دهید.

چه بخش‌هایی از اینستاگرام قابلیت هشتگ گذاری دارند؟

کاربران معمولاً از هشتگ‌های اینستاگرام در زیر پست‌ها و ریلزهای خود استفاده می‌کنند. گاهی اوقات نیز آنها را در بیو و استوری‌های خود اضافه می‌کنند. بیایید به هر مورد دقیق‌تر نگاه کنیم.

هشتگ گذاری در بیو

همه پیج‌ها می‌توانند از هشتگ‌ها در بیو خود استفاده کنند. هشتگ شما ممکن است نام برند، حوزه فعالیت یا هر کلمه کلیدی دیگری باشد. توصیه می‌کنیم یک هشتگ سفارشی و مخصوص بیزینس خود را در بیو قرار دهید، زیرا استفاده از هشتگ در بیو بیشتر جنبه برندینگ خواهد داشت و تاثیری در افزایش تعامل یا فالوور ندارد.

هشتگ گذاری در پست

شما می‌توانید هشتگ‌ها را در کپشن یا کامنت پست خود اضافه کنید. شما می‌توانید تا 30 هشتگ رادر هر پست اضافه کنید، اما توصیه می‌کنیم تعداد را بین 5 تا 10 عدد انتخاب کنید. تعداد زیاد هشتگ کاربر را سردرگم می‌کند و ممکن است به اینستاگرام نشان دهند که شما در تلاش برای تبلیغ صفحه خود هستید.

هشتگ گذاری در استوری

شما می‌توانید تا 30 هشتگ به عنوان متن و تگ به استوری اینستاگرام اضافه کنید؛ اما اضافه کردن تعداد کمی هشتگ در استوری کفایت می‌کند، زیرا تنها 30 ثانیه دیده می‌شود و کاربران توانایی خواندن همه هشتگ‌ها را ندارند. هشتگ در استوری می‌تواند‌ کاربر را به یک پست خاص راهنمایی کند، اما هشتگ در استوری به اندازه پست و ریلز محبوب نیست.

هشتگ گذاری در ریلز

هنگام ارسال ریلز نمی‌توانید بیش از 30 هشتگ به کپشن اضافه کنید. قرار دادن هشتگ‌های مرتبط ریلز می‌تواند‌ در دیده شدن پست توسط کاربران در صفحه اکسپلور کمک زیادی کند. باز هم توصیه می‌کنیم تعداد هشتگ‌ها را بین 5 تا 10 عدد محدود کنید. بسیاری از پیج‌ها هم تنها از دو تا سه هشتگ استفاده می‌کنند و در عین حال بازدید بالایی دارند.

اگر می‌خواهید با ریلزهای خود بازدید میلیونی داشته باشید مقاله آموزش ریلز اینستاگرام را مطالعه کنید.

قوانین هشتگ گذاری در اینستاگرام

آموزش هشتگ گذاری در اینستاگرام برای پست

نحوه گذاشتن هشتگ در پست اینستاگرام بسیار راحت است. شما ابتدا باید محتوا (عکس یا ویدیو) را آماده کنید و بعد از آپلود شدن محتوا مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در هر قسمت از کپشن # را از کیبورد گوشی خود تایپ کنید.
 2. اول حرف کلمه کلیدی خود را وارد کنید تا پربازدیدترین هشتگ‌ها را ببینید.
 3. هشتگ مورد نظر خود را انتخاب کنید تا به کپشن اضافه شود.
 4. بعد از انتخاب هشتگ‌های مورد نظر خود «Share» را انتخاب کنید.
 5. برای گذاشتن هشتگ‌های دیگر دوباره # و اول حرف کلمه کلیدی مورد نظرتان را تایپ کنید.

نکته: اگر هشتگ مورد نظر شما در بین هشتگ‌های پربازدید نیست، خودتان باید کلمه مورد نظرتان را تایپ کنید. همچنین می توانید کلمه اول موضوع مورد نظر خود را به همراه «_» وارد کنید تا ببینید کدام هشتگ‌های چند کلمه‌ای برای شما نمایش داده می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه : پست گذاشتن در اینستاگرام

قوانین هشتگ گذاری در اینستاگرام

اینستاگرام چند قانون خاص را مشخص کرده است که می‌تواند‌ در استراتژی هشتگ گذاری موثر باشند. بررسی اینکه الگوریتم اینستاگرام نسبت به هشتگ‌ها چه رفتاری نشان می‌دهد تا حدودی مشخص نیست. همین امر باورهای اشتباهی را در مورد هشتگ گذاری ایجاد کرده است. ابتدا بیایید قوانین هشتگ گذاری در اینستاگرام را بررسی کنیم:

پست‌های مربوط به پیج‌های خصوصی (بیزینسی) که هشتگ دارند در سرچ هشتگ ظاهر نمی‌شوند.
استفاده از اعداد و ایموجی در هشتگ مجاز هستند، اما فاصله‌ها و کاراکترهای خاص مانند $ یا % کار نمی‌کنند.
کاربران تنها می‌توانند از هشتگ‌ها در کپشن، استوری و بیو استفاده کنند و عکس‌ها را می‌توان تنها تگ کرد.
کاربران می‌توانند تا 30 هشتگ را داخل کپشن استفاده کنند. تعداد بیشتر پست کردن عکس یا ویدیو را امکان پذیر نمی‌کند.

موارد فوق مستقیماً از وبسایت اینستاگرام نقل شده‌اند و اعتبار بالایی دارند. با این حال، بررسی‌هایی که وبسایت‌های مختلف در مورد تعداد و نوع هشتگ انجام داده‌اند نتایج متفاوتی را نشان می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از حدود 5 تا 10 هشتگ در هر پست می‌تواند تعامل را به حداکثر برساند. تحقیقات دیگر ثابت کرده‌اند که استفاده از یک تا 3 هشتگ نتایج بهتری دارند. بعضی دیگر هم ادعا کردند که گذاشتن هشتگ تا 20 عدد ‌مناسب خواهد بود.

باید بگوییم که برخی از پیج‌ها بدون هیچ گونه هشتگ بازدید بالایی دارد و پیچ‌های دیگر با داشتن 30 هشتگ نیز پربازدید هستند. در حقیقت، می‌توان در اینجا یک باور غلط را بیان کرد و آن این است که تعداد هشتگ نمی‌تواند رابطه مستقیمی با نرخ تعامل (اینگیجمنت) داشته باشد، اما استفاده از هشتگ‌های مرتبط اهمیت بالایی دارند.

نکته مهم دیگری که باید مورد توجه قرار دهید، هشتگ‌های ممنوعه هستند. این هشتگ‌ها منجر به پنالتی می‌شوند و امکان اینکه دیگر نتوانید در پیچ خود کار کنید وجود دارد. هشتگ‌های ممنوعه عبارتند از:

● هشتگ‌های نژادپرستی و تبعیض قومیتی
● هشتگ‌های روابط جنسی و مستهجن
● هشتگ‌های معامله انواع سلاح‌های سرد و گرم
● هشتگ‌های خرید و فروش مواد مخدر
● هشتگ‌های جنایت، قتل و آدم ربایی
● هشتگ‌های ترویج دهنده مسائل غیراخلاقی

آموزش کامل هشتگ گذاری در اینستاگرام

ترفندهای مهم در آموزش هشتگ گذاری در اینستاگرام

در حالی که هیچ راه 100 درصد درستی برای استفاده از هشتگ در اینستاگرام وجود ندارد، اما همچنان می‌توان یک استراتژی موثر برای هشت گذاری و افزایش تعامل پیدا کرد. در ادامه به شما ترفندهای کاربردی برای هشتگ گذاری را بیان می‌کنیم:

تعداد هشتگ‌ها را بررسی کنید

از چند هشتگ باید استفاده کنید؟ جواب این سوال را قبل‌تر بیان کردیم. همانطور که بیان کردیم، حداکثر 30 هشتگ قابل قبول است. با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید از 30 هشتگ برای هر پست استفاده کنید. این امکان را دارید چند هشتگ پربازدید را با چند هشتگ برند و هشتگ سفارشی ترکیب کنید.

از هشتگ‌های مرده استفاده نکنید

اگر پیج خود را تازه راه اندازی کردید یا هنوز مخاطب زیادی ندارید از هشتگ‌های مرده استفاده کنید. هشتگ های مرده آنهایی هستند که قبلاً ترند بودند و اکنون نیستند. برای مثال، هشتگ #بازی_نهنگ_آبی (مربوط به بازی نهنگ آبی است که باعث خودکشی جوانان شد) زمانی ترند بود، اما اکنون به یک هشتگ مرده تبدیل شده است.

از هشتگ‌های مرتبط استفاده کنید

اینستاگرام امکان فالو هر هشتگ را از نتایج سرچ ارائه می‌دهد. وقتی کاربر یک هشتگ خاص را دنبال می‌کند، تمام پست‌های مربوط به آن را در فید خود خواهد دید. پس توصیه می‌کنیم از هشتگ‌های مرتبط با کسب و کار خود استفاده کنید. هشتگ‌های غیر مرتبط یا ترند شده که ارتباطی با موضوع کار شما ندارند، هیچ سودی ندارند.

از Insights اینستاگرام استفاده کنید

بخش آنالیز اینستاگرام insights نام دارد. در این بخش می‌توانید کل عملکرد پیج خود را مشاهده کرده و بررسی کنید. Insights به تخمین میزان اثربخش بودن هشتگ‌ها در اینستاگرام کمک می کند. شما می‌توانید متوجه شوید که کدام هشتگ‌‌ها بیشترین تعداد لایک و کامنت را ایجاد کرده‌اند تا از آنها به صورت استراتژیک استفاده کنید.

هشتگ و اکسپلور اینستاگرام

همانطور که قبلتر بیان کردیم، هشتگ ترند و مرتبط می‌تواند یک سیگنال مفید برای ورود به صفحه اکسپلور باشد، اما به تنهایی کافی نیست. درحقیقت، هشتگ‌ها تاثیر غیرمستقیم در رفتن پست به صفحه اکسپلور دارند و اگر محتوای شما از نظر کاربران جالب نباشد، هشتگ تاثیری ندارد. پس این باور که یک‌سری هشتگ هستند که پست شما را وارد اکسپلور می کنند کاملاً اشتباه است!

همچنین مهم است که هشتگ ترند شده مرتبط با موضوع پیج شما باشد تا امکان ورود به اکسپلور را داشته باشد، وگرنه استفاده از هشتگ نامرتبط هیچ تاثیری ندارد. الگوریتم اینستاگرام به رابطه معنایی بین هشتگ‌ها و موضوع پیج شما توجه دارد و نسبت به آن محتوای مورد نظر را اولویت بندی می‌کند.

پیشنهاد مطالعه : تنظیمات اینستا برای رفتن به اکسپلور

جمع بندی : هشتگ گذاری در اینستاگرام

در نتیجه، به روز ماندن در هشتگ‌های برتر اینستاگرام برای به حداکثر رساندن دسترسی و تعامل شما بسیار مهم است. با گنجاندن هشتگ‌های پرطرفدار در استراتژی محتوای خود، می‌توانید مخاطبان بیشتری را جذب کنید و دید خود را در پلتفرم افزایش دهید. فراموش نکنید که از هشتگ‌ها برای لایک استفاده کنید تا عملکرد پست خود را افزایش دهید و تعاملات بیشتری ایجاد کنید.

با استراتژی هشتگ مناسب، می‌توانید حضور خود را در شبکه‌های اجتماعی افزایش دهید و با جامعه وسیع‌تری از کاربران ارتباط برقرار کنید؛ بنابراین، چرا صبر کنید؟ کاوش بهترین هشتگ‌های اینستاگرام را شروع کنید و همین امروز حضور آنلاین خود را ارتقا دهید. جلوتر از بازی بمانید و شاهد افزایش نامزدی خود باشید!

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *