شغل ادمینی چیست؟ ادمین ها چه وظایفی دارند؟

شغل ادمینی اینستاگرام

در سال های اخیر اینستاگرام تبدیل به یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در ایران و جهان تبدیل شده است . با توجه بیشتر بیزینس های مختلف به این فضا و راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام افرادی با برعهده گرفتن بخشی از مسئولیت مدیریت این صفحات شروع به کسب درآمد کردند و اینگونه شغل ادمینی در ایران شناخته شد . اگر میخواهید بدانید ادمینی اینستاگرام چیست و مزایا و معایب شغل ادمینی را بشناسید در ادامه همراه ما باشید .

 

ادمین کیست؟

 

ادمینی اینستاگرام چیست و ادمین کیست؟

در فضای اینستاگرام ادمین شخصی است که وظیفه ی مدیریت یک پیج را برعهده دارد و طی توافقات خود با صاحب پیج خدمات مشخصی را به آن پیج ارائه می دهد. این تعریف کلی شغل ادمینی است.

با این تعریف از شغل ادمینی میتوان به سوال ” ادمینی اینستاگرام چیست ؟ ” به خوبی پاسخ داد. ادمینی اینستاگرام یعنی برعهده گرفتن وظیفه مدیریت یک پیج اینستاگرامی و ارائه خدماتی از جمله تولید محتوا ، پاسخگویی به دایرکت ها و کامنت ها ، استوری گذاشتن و انتشار پست ها با هدف رشد آن پیج . 

البته با گذشت زمان و گسترش پیج های اینستاگرامی تنها یک ادمین توانایی مدیریت کامل یک پیج اینستاگرامی را نداشت بنابراین پیج ها از خدمات مختلف ادمین استفاده کردند. اینگونه شاخه های مختلف شغل ادمینی به وجود آمد و هرکدام از ادمین وظایف مشخصی را برعهده گرفتند. برای آشنایی بیشتر با انواع ادمین می توانید به بخش بلاگ های ما سر بزنید.

حال که متوجه شدیم ادمین اینستاگرام کیست و شغل ادمینی اینستاگرام چیست بهتر است کمی بیشتر با این شغل آشنا شویم .

مزایای شغل ادمینی اینستاگرام

شغل ادمینی امروزه یکی از پرطرفدارترین مشاغل در حوزه های شبکه اجتماعی است . حال که شما متوجه شده اید ادمینی چیست بهتر است مزایای شغل ادمین اینستاگرام را باهم بررسی کنیم :

1 – فرصت های شغلی فراوان

طبق آماری که تابناک در سال 1401 منتشر کرده بیش از 2 میلیون و 400 هزار واحد صنفی در اینستاگرام فعالیت می کنند. تصور کنید باتوجه به رشد روزافزون شبکه های اجتماعی این میزان فعالیت کسب و کارها در اینستاگرام چقدر فرصت های شغلی جدید ایجاد می کند.

تمام پیج های بیزینسی اینستاگرام به ادمین احتیاج دارند ؛ آنها نیاز دارند پیج خود را در اینستاگرام رشد دهند و به دنبال گسترش کسب و کار خود هستند و برای این افراد یک ادمین که به تمام اصول اینستاگرام مسلط باشد یک نیروی بسیار با ارزش است .

در بسیاری از موارد پیج های بزرگ اینستاگرام بیش از یک ادمین دارند چراکه حجم کارهای آنها زیاد است و وظایف مختلف را بین ادمین ها تقسیم می کنند و هرکدام از ادمین ها کار مشخصی را انجام می دهند . در چنین شرایطی می توان حدس زد که چه فرصت های زیادی برای شغل ادمینی اینستاگرام وجود دارد .

کافی است شما مهارت لازم برای ادمین اینستاگرام بودن را داشته باشید ؛ با فرصت های شغلی زیادی روبه رو خواهید شد و در نتیجه می توانید از شغل ادمینی به خوبی کسب درآمد کنید.

2 – آینده درخشان حوزه کاری

یکی از دغدغه های شخصی هر فردی در هنگام انتخاب شغل آینده حوزه کاری آن شغل است . اگر شما نگاهی به گذشته داشته باشید شغل های زیادی بوده اند که زمانی درآمدهای خوبی داشته اند اما امروزه دیگر به خوبی قبل نیستند و گاها از بین رفته اند! زمانی که شما شغل ادمینی اینستاگرام را انتخاب می کند می توانید مطمئن باشید این اتفاق برای شما نمی افتد .

همه ما شاهد رشد روزافزون شبکه های اجتماعی هستیم ؛ با وجود تشدید شرایط فیلترینگ در سال 1401 همچنان می بینیم که شبکه های اجتماعی همچنان به روال سابق بین مردم استفاده می شوند و از محبوبیت این شبکه ها به خصوص اینستاگرام کم نشده است . این نشان دهنده تغییر رفتار کاربران است . کاربران اینترنت به استفاده از این شبکه ها عادت کرده اند و این می تواند شما را مطمئن کند که وارد حوزه ای می شوید که قرار نیست از بین برود و تقاضا برای آن کم شود .

پس یکی دیگر از مزایای بسیار مهم شغل ادمینی ایجاد یک حاشیه امن و آینده کاری درخشان است.

3 – امکان رشد شخصی در زمینه بازاریابی و رسانه‌های اجتماعی

با توجه به اهمیت روزافزون رسانه‌های اجتماعی در جوامع مدرن و نقش برجسته‌ای که در بازاریابی و ارتباط با مخاطبان دارند حرفه ای بودن در این زمینه می تواند به رشد شخصی شما و افزایش درآمد شما در آینده کمک زیادی بکند.

شما امروز شغل ادمینی اینستاگرام را آغاز می کنید اما قرار نیست برای همیشه تنها ادمین اینستاگرام باشید ، شما با افزایش مهارت های خود و کسب تجربه می توانید به شبکه های اجتماعی دیگر نیز مسلط شوید و به مرور به عنوان یک بازاریاب حرفه ای شبکه اجتماعی ( سوشال مدیا ماکتر ) فعالیت خود را ادامه دهید و حتی می توانیدبه عنوان یک فریلنسر وارد فعالیت های بین المللی شوید.

پس ادمینی اینستاگرام می تواند یک پله مهم برای زندگی شما باشد .

4 – درآمد بالای ادمینی اینستاگرام

درآمد ادمین اینستاگرام با توجه به میزان فعالیتش از می تواند از 10 میلیون تومان تا بیش از 100 میلیون تومان باشد! این کاملا به شما بستگی دارد . ما می توانیم به شما اطمینان دهیم شما با حرفه ای شدن در شغل ادمینی اینستاگرام درآمدهای بالایی را تجربه خواهید کرد.

اگر شما به تازگی با شغل ادمینی اینستاگرام آشنا شده اید و درآمد یکی از معیارهای مهم شماست می توانید مطمئن باشید که در صورت حرفه ای شدن این شغل درآمد بالایی را برای شما خواهد داشت .

ادمینی اینستاگرام چیست

حالا شما می دانید ادمینی اینستاگرام چیست و شغل ادمینی چیست ؛ هم اکنون با وظایف ادمین اینستاگرام آشنا می شویم و در نهایت یاد خواهیم گرفت که چه طور ادمین اینستاگرام شویم.

مهم‌ترین وظایف ادمین اینستاگرام

می‌توان گفت یک ادمین مسئولیت مدیریت صفحات در انواع شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها را بر عهده دارد. این نقش در معرفی برند، محصولات و خدمات شرکت بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل، برای قرارگرفتن در این شغل، شخص باید با شرح وظایف این نقش آشنا باشد. برای این منظور، در ادامه به بررسی مهم‌ترین وظایف ادمین می‌پردازیم.

  • تولید محتوای باکیفیت

تولید محتوای اصولی و باکیفیت برای شبکه اجتماعی موردنظر، یکی از وظایف مهم ادمین شبکه اجتماعی است. کسب‌وکارهای آنلاینی که در اینستاگرام، فیس‌بوک، توییتر، یوتیوب و… فعالیت دارند، باید مطالب را در قالب محتواهای مناسب، هر یک را بر اساس تقویم محتوایی خود، در بازه‌های زمانی مشخص منتشر کنند. برای انجام این کار، ادمین شبکه اجتماعی باید با استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی و با تسلط به اصول تولید محتوا و بازاریابی آن، به مدیریت چندین صفحه به‌درستی بپردازد.

  • افزایش فالوور

همان‌طور که می‌دانید، یکی از مهم‌ترین عواملی که سبب افزایش محبوبیت برندها در شبکه‌های اجتماعی می‌شود، ارتباط مناسب با مخاطبین است. این نکته مهم تنها به دست ادمین شبکه‌های اجتماعی قابل‌دسترسی است.

ادمین شبکه‌های اجتماعی با انتشار محتواهای تولید شده، انتشار استوری، پاسخ به پیام‌ها در صفحه پیام مستقیم (Direct Message)، کامنت‌ها و پاسخ به بازخوردها و همچنین پاسخ به سؤالات مطرح شده در استوری و کامنت، می‌توانند توجه کاربران مختلف را جلب کنند.

مهم‌ترین وظایف ادمین شبکه‌های اجتماعی

 

  • تحلیل و بررسی آمار

از دیگر وظایف ادمین، تحلیل و بررسی آمار صفحه یا کانال شبکه اجتماعی موردنظر است. ادمین با بررسی آمار بازدید صفحه، تعداد فالوورها و… می‌تواند به بهبود عملکرد خود در شبکه‌های اجتماعی بپردازد.

  • معرفی برند کسب‌وکار به مخاطبین

می‌توان گفت که آینده برندها به‌شدت به عملکرد ادمین شبکه‌های اجتماعی وابسته است. پست‌ها، استوری‌ها و تبلیغات مختلف که در مناسبت‌های مختلف اجرا می‌شوند، در سرنوشت مارک‌های تجاری بسیار اهمیت دارند. در بین کارشناسان واحد دیجیتال مارکتینگ، مدیر شبکه اجتماعی مسئول ترویج (Promote) مارک‌های تجاری، هدایت کمپین‌ها و مدیریت محتوای صفحات است. در نتیجه می‌توان گفت یک ادمین برای اینکه در این راستا فعالیت درستی داشته باشد، باید با الگوریتم‌های هر شبکه اجتماعی آشنایی کامل را داشته باشد.

بازار کار و حقوق شغل ادمینی چگونه است؟

از آنجایی فعالیت تمامی کسب‌وکارها در دنیای مجازی روزبه‌روز روبه‌افزایش است، و تمامی این کسب‌وکارها در این شبکه‌ها فعالیت گسترده‌ای دارند، نیازمند حداقل یک ادمین برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی خود هستند. علاوه بر این، حتی کسب‌وکارهای سنتی نیز به فعالیت در شبکه‌های مجازی روی آورده‌اند و بنابراین نیاز به افراد کاربلد در این حرفه افزایش‌یافته است. به‌طورکلی، بازار کار ادمین شبکه‌های اجتماعی بسیار پرطرف‌دار و در آینده نیز بی شک بهتر خواهد شد.

حقوق ادمین‌ها بسته به شرایط کاری و نوع قراردادی که با آن‌ها امضا می‌شود، متفاوت است. ادمین‌های شبکه‌های اجتماعی ممکن است به دو صورت حضوری و دورکاری فعالیت کنند. درصورتی‌که ادمین به‌صورت حضوری کار کند، حقوق او بر اساس قانون کار و مقررات شرکت تعیین می‌شود. به‌عنوان‌مثال، در برخی کشورها، ادمین‌های حضوری به‌عنوان کارمندان شرکت، حقوق پایه، بیمه و مزایا را دریافت می‌کنند.

از سویی دیگر، ادمین‌های دورکاری (فریلنسر) معمولاً بر اساس تعداد پروژه‌هایی که برای شرکت یا مشتریان خصوصی انجام می‌دهند، پرداخت می‌شوند. معمولاً مبلغ قراردادی با این افراد مذاکره می‌شود که بسته به میزان تجربه و مهارت‌های ادمین، و تعداد پروژه‌هایی که می‌گیرد می‌تواند تا چند صد میلیون باشد.

یک ادمین باید از چه مهارت‌هایی برخوردار باشد؟

همه ما می‌دانیم که فردی که به‌عنوان ادمین در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند، باید دارای توانایی‌های خاص و مهارت‌هایی باشد. به‌طورکلی، برای ورود به این حوزه به مهارت‌های گسترده‌ای نیاز است و فرد باید به‌صورت حرفه‌ای و با داشتن تخصص‌های مختلف، فعالیت خود را آغاز کند. در این راستا، باید توجه داشت که داشتن یک تلفن همراه هوشمند تنها کافی نیست و نمی‌توان صرفاً به یک گوشی همراه اکتفا کرد. در ادامه به بررسی کامل مهم‌ترین مهارت‌های یک ادمین خواهیم پرداخت.

 

یک ادمین باید از چه مهارت‌هایی برخوردار باشد؟

 

  1. زمان‌شناسی و نظم

در شغل ادمین شبکه‌های اجتماعی، مهارت وقت‌شناسی بسیار حائز اهمیت است. با استفاده از ابزارهای موجود، شما می‌توانید زمان فعالیت مخاطبان پیج یا کانال خود را شناسایی کرده و در همان ساعات، پست‌ها و یا استوری‌های خود را منتشر کنید. زمان‌بندی و برنامه‌ریزی کارها به شما کمک می‌کند تا تمام وظایف خود را به‌موقع انجام داده و مسئولیت‌های خود را به‌درستی به عهده بگیرید.

  1. شناخت روش‌های تبلیغاتی مختلف

به‌عنوان یک ادمین، شما باید توانایی تبلیغ محصول یا خدمات موردنظر را داشته باشید تا مشتریان را ترغیب به خرید و یا استفاده از آن خدمات کنید. اغلب موفقیت شرکت‌ها در افزایش فروش، به دلیل تبلیغات خلاقانه آن‌هاست. در نتیجه، یک ادمین که به‌صورت مستقیم با مخاطبین در ارتباط است، باید به‌خوبی به این مهارت مسلط باشید.

  1. روان‌شناسی

مهارت روان‌شناسی در اینجا به معنای داشتن مدرک دانشگاهی در این زمینه نیست. در واقع، آشنایی با اصول جذب مشتری با استفاده از تکنیک‌های روان‌شناسی، برای این شغل کافی است. علت نیاز به این مهارت این است که یک ادمین باید توانایی داشته باشد تا ویژگی‌های مختلف مشتریان را بشناسد و بر اساس خصوصیات رفتاری هر کدام، محصولات و یا خدمات خود را به آن‌ها معرفی کند.

جمع‌بندی ادمینی اینستاگرام چیست

در این مقاله سعی بر آن شد تا بررسی کاملی از شغل ادمینی داشته و مهم‌ترین وظایف یک ادمین را بررسی کنیم. همان‌طور که مطالعه کردید، ادمین فردی است که مسئولیت شبکه‌های اجتماعی، یا یک وب‌سایت را برعهده دارد. ازآنجایی‌که کسب‌وکارهای آنلاین روزبه‌روز در حال افزایش‌اند، و تمامی این کسب‌وکار نیاز به فعالیت در شبکه‌های اجتماعی دارند، شغل ادمین بسیار موردتوجه قرار گرفته شده است. در این مقاله علاوه بر بررسی وظایف ادمین، به بیان مهم‌ترین مهارت‌های یک ادمین نیز پرداختیم.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *