برگرداندن پست حذف شده اینستاگرام

برگرداندن پست حذف شده اینستاگرام

آیا تا به حال به طور ناخواسته پستی را در اینستاگرام حذف کرده‌اید و با وحشت به دنبال راهی برای بازیابی آن گشته‌اید؟ جای نگرانی نیست! خوشبختانه اینستاگرام در حال حاضر ابزاری برای بازیابی پست‌ها و استوری‌های حذف‌شده در اختیار کاربران قرار می‌دهد و روش‌های مختلفی برای برگرداندن پست حذف شده اینستاگرام وجود دارد.

در این مقاله به طور مفصل به نحوه بازیابی اطلاعات حذف‌شده در اینستاگرام و همچنین نکاتی برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی می‌پردازیم. همراه ما باشید.

روش‌های برگرداندن پست حذف شده اینستاگرام

اینستاگرام به منظور سهولت بازیابی محتواهای حذف شده، قابلیت‌های مختلفی را در اختیار کاربران قرار داده که بسته به نوع و زمان حذف محتوا، از روش‌های متفاوتی برای برگرداندن آن‌ها می‌توانید استفاده کنید. در ادامه به معرفی این روش‌ها می‌پردازیم.

برگرداندن پست حذف شده اینستاگرام با قابلیت Recently Deleted

اگر به اشتباه محتوای خود را از حساب اینستاگرام‌تان پاک کرده‌اید، با قابلیت جدید این پلتفرم دیگر نیاز نیست نگران ریکاوری و بازیابی آن با برنامه‌های مختلف باشید. قابلیت Recently Deleted که به تازگی به اینستاگرام اضافه شده، خبر خوبی برای کاربران این پلتفرم به شمار می‌رود. این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا پست‌های تصویری و ویدیویی، استوری‌ها و ریلزهایی که پاک کرده‌اید را به راحتی از این بخش در اینستاگرام بازیابی کنید.

این روش فقط زمانی کاربرد دارد که خودتان به حذف محتوایی از حساب خود در اینستاگرام اقدام کرده باشید. درصورتی‌که محتوا به دلیل قوانین کپی‌رایت یا سایر محدودیت‌های اینستاگرام توسط خود این پلتفرم حذف شده باشد، نمی‌توانید آن را در بخش Recently Deleted پیدا کنید. همچنین در مواردی که پیج هک شده و محتوای آن پاک شده باشد، این روش کاربردی نخواهد بود.

ریکاوری پست و استوری حذف شده از بخش آرشیو اینستاگرام

اگرچه آرشیو کردن پست با حذف کردن آن کاملا متفاوت است، اما ممکن است فراموش کرده باشید که پستی را آرشیو کرده‌اید و به اشتباه فکر کنید که آن را حذف کرده‌اید. در این صورت می‌توانید به راحتی بخش آرشیو شده‌ها را بررسی کنید و اگر محتوای موردنظرتان در آنجا بود، آن را به پیج برگردانید.

قابلیت آرشیو که در سال 2017 به اینستاگرام اضافه شد به عنوان اقدام پیش‌فرض برای حذف یا مخفی کردن پست‌ها است که اگر در زمان پاک کردن محتوایی روی آرشیو زده باشید، می‌توانید از این بخش برای برگرداندن پست حذف شده اینستاگرام استفاده کنید.

بازگردانی تصاویر و ویدیوهای حذف شده از طریق گوشی موبایل (فایل منیجر و گالری)

در مواردی که محتوایی را از صفحه اینستاگرام خود پاک کرده‌اید و زمان زیادی از آن می‌گذرد، همچنین محتوا را در بخش آرشیوها نیافتید، شاید حافظه گوشی موبایل به کارتان بیاید.

اگرچه این روش همیشه کارساز نیست، اما درصورتی‌که به تازگی پستی را حذف کرده باشید و از قابلیت بک‌آپ خودکار در گوشی همراهتان استفاده می‌کنید، احتمال دارد بتوانید تصاویر و ویدیوهای حذف شده را از طریق فایل منیجر یا گالری گوشی موبایل خود بازیابی کنید.

روش بازیابی استوری‌های حذف شده در اینستاگرام

بازگردانی استوری‌ها فرقی با روش برگرداندن پست حذف شده اینستاگرام از طریق Recently Deleted ندارد. در واقع اگر یک استوری را شخصا پاک کرده باشید، تنها راه بازیابی آن استفاده از قابلیت جدید Recently Deleted یا «اخیرا حذف شده» است. البته این روش فقط در شرایطی کاربرد دارد که زمان زیادی از پاک کردن استوری نگذشته باشد.

اگر با پست گذاشتن حرفه ای در اینستاگرام آشنا نیستید بخوانید : نحوه پست گذاشتن در اینستاگرام

مراحل قدم به قدم برگرداندن پست حذف شده اینستاگرام

هر کدام از روش‌های بازگردانی پست و استوری حذف شده اینستاگرام که بالاتر درباره آن‌ها توضیح دادیم، مراحل خاص خودشان را دارند. در این بخش با توجه به اینکه کدام روش متناسب با شرایط شماست، می‌توانید مراحل قدم به قدم بازیابی آن روش را مطالعه کنید.

آموزش بازیابی پست‌های حذف شده از طریق Recently Deleted

از طریق بخش Recently Deleted، می‌توانید پست‌های تصویری، اسلایدی و ویدیویی، استوری‌ها و ریلزهایی که اخیرا حذف کرده‌اید را به صفحه‌تان برگردانید.

 • برای یافتن این بخش، باید روی علامت منو (≡) در گوشه بالا و سمت راست صفحه پروفایل ضربه بزنید و از بین گزینه‌ها، تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید.
 • در بخش تنظیمات روی گزینه Account بزنید. در این بخش گزینه Recently Deleted را خواهید دید.
 • تمام محتواهایی که به تازگی حذف کرده‌اید امکان بازگردانی از این بخش را دارند. کافی‌‌ست روی هر کدام از آن‌ها ضربه بزنید و سه نقطه بالای آن‌ها را انتخاب کنید تا گزینه Restore و Delete (حذف دائمی) ظاهر شود.
 • با انتخاب گزینه Restore یک پیام برای تایید بازیابی محتوا ظاهر خواهد شد که باز هم باید روی Restore بزنید.
 • بعد از این تاییدیه، یک صفحه تاییدیه دیگر ظاهر می‌شود تا اینستاگرام مطمئن شود شما صاحب اکانت هستید. برای این تایید، یک کد برای آدرس ایمیل یا شماره موبایل شما فرستاده می‌شود که با زدن روی Next و وارد کردن کد، فرآیند بازگردانی پست حذف شده به پایان خواهد رسید.

با Restore کردن، محتوا در هر بخشی که قبلا بوده باشد به آنجا می‌رود. به عنوان مثال اگر یک پست آرشیوشده را حذف کرده باشید، با Restore، پست به بخش آرشیوها برمی‌گردد.

توجه داشته باشید که اگر گزینه Recently Deleted را در بخش Account نمی‌بینید، به این معناست که اخیرا محتوایی را در پیج خود حذف نکرده‌اید.

آموزش بازیابی استوری‌های حذف شده از طریق Recently Deleted

برگرداندن پست حذف شده اینستاگرام از طریق Recently Deleted تفاوت کوچکی با استوری‌های حذف شده دارد که باید آن را در نظر بگیرید. آز آنجایی که عمر استاندارد استوری‌ها در اینستاگرام 24 ساعت است، اگر استوری را حذف کنید، فقط تا 24 ساعت در بخش Recently Deleted باقی می‌ماند؛ مگر اینکه قابلیت آرشیو استوری را فعال کرده باشید و تمام استوری‌هایتان به طور اتوماتیک بعد از 24 ساعت آرشیو شوند.

اگر قابلیت آرشیو استوری‌ها را فعال کرده باشید، چه زودتر از 24 ساعت و چه دیرتر از 24 ساعت یک استوری را حذف کنید، قوانین بازیابی آن مشابه پست‌های اینستاگرامی است. برای بازیابی استوری‌ها نیز باید مراحلی که بالاتر لیست کرده‌ایم را دنبال کنید.

آموزش بازیابی پست‌های پاک شده از طریق آرشیو

 • برای این کار کافی‌ست روی علامت منو (≡) در گوشه بالا و سمت راست صفحه پروفایل ضربه بزنید و از بین گزینه‌ها، Archive را انتخاب کنید.
 • از بخش بالایی صفحه آرشیوها می‌توانید انتخاب کنید پست‌ها یا استوری‌های قدیمی و آرشیوشده (Stories Archive/ Posts Archive) نمایش داده شوند.
 • برای برگرداندن پست حذف شده در بخش آرشیوها، روی سه نقطه بالای آن ضربه بزنید و گزینه «Show on Profile» را انتخاب کنید تا پست به صفحه شما بازگردد.

آموزش برگرداندن پست حذف شده اینستاگرام از طریق گوشی موبایل

بازیابی تصاویر و ویدیوهایی که از اینستاگرام حذف کرده‌اید در گوشی‌های اندرویدی و آیفون و آیپد متفاوت است. اگر گوشی اندرویدی دارید، احتمالا از طریق فایل منیجر بتوانید محتواهای حذف شده را بیابید، اما در گوشی‌های iOS از برنامه Photos باید استفاده کرد.

البته تنها در صورتی می‌توانید محتواهای اینستاگرامی خودتان را در گوشی موبایل پیدا کنید که قابلیت ذخیره اتوماتیک تصاویر و ویدیوها در گوشی را فعال کرده باشید.

در گوشی‌های اندرویدی از طریق File Manager به بخش Internal Storage وارد شوید و گزینه Pictures را انتخاب کنید. در این بخش احتمالا پوشه‌ای به نام اینستاگرام خواهید دید که محتواهای بارگذاری شده در صفحه‌تان در این پوشه ذخیره شده‌اند.

در گوشی‌های آیفون و آیپد باید برنامه Photos را اجرا کرده و بخش Albums را از پایین برنامه انتخاب کنید. در این بخش آلبومی به نام اینستاگرام خواهید دید که تصاویر و ویدیوهایی که در این پلتفرم بارگذاری کرده‌اید به صورت خودکار در این بخش ذخیره شده‌اند.

برای بازیابی پست و استوری حذف شده در اینستاگرام چقدر فرصت داریم؟

اینستاگرام به شما فرصتی ۳۰ روزه برای بازیابی پست‌های حذف شده (شامل عکس، ویدیو و Reels) می‌دهد. پس از گذشت این ۳۰ روز، اطلاعات به طور کامل از سرورهای اینستاگرام حذف می‌شوند و بازیابی آن‌ها غیرممکن خواهد بود.

در واقع اگر خودتان پستی را حذف کرده‌اید و می‌خواهید آن را از طریق بخش Recently Deleted بازگردانی کنید، تا 30 روز فرصت خواهید داشت. در رابطه با استوری‌ها، فقط درصورتی‌که امکان آرشیو خودکار استوری‌ها فعال باشد، 30 روز برای بازیابی آن‌ها فرصت دارید؛ در غیر این صورت فقط 24 ساعت برای بازیابی آن‌ها فرصت خواهید داشت.

اما اگر پست یا استوری را آرشیو کرده‌اید، تا زمانی که خودتان آن‌ها را حذف نکنید در بخش آرشیوها باقی خواهد ماند.

نحوه حذف دائمی پست‌ها در اینستاگرام چگونه است؟

محتواهای شما بعد از 30 روز باقی ماندن در بخش Recently Deleted، به طور اتوماتیک برای همیشه حذف خواهند شد و امکان برگرداندن پست حذف شده اینستاگرام بعد از 30 روز وجود ندارد؛ اما اگر می‌خواهید زودتر از 30 این محتواها را به طور کامل حذف کنید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • باید روی علامت منو (≡) در گوشه بالا و سمت راست صفحه پروفایل ضربه بزنید و وارد تنظیمات شوید.
 • روی گزینه Account بزنید و به بخش Recently Deleted بروید.
 • روی هر کدام از محتواهایی که می‌خواهید ضربه بزنید و سه نقطه بالای آن‌ها را انتخاب کنید تا گزینه Restore و Delete ظاهر شود.
 • با انتخاب گزینه Delete، یک پیام برای تایید حذف محتوا ظاهر خواهد شد و بعد از تایید هویت با کد ارسالی اینستاگرام، می‌توانید آن را به طور کامل حذف کنید.

نکات مهم برای جلوگیری از حذف ناخواسته پست و استوری در اینستاگرام

برای اینکه دیگر نگران حذف ناخواسته پست‌ها و استوری‌های ارزشمند خود نباشید، نکات زیر را به خاطر بسپارید:

 • قبل از حذف هر گونه محتوا، از آن مطمئن شوید. چند دقیقه‌ای به خودتان زمان بدهید و دوباره در مورد حذف شدن محتوا تجدید نظر کنید.
 • به جای حذف کردن، از قابلیت آرشیو استفاده کنید. آرشیو کردن به شما این امکان را می‌دهد تا پست‌ها و استوری‌های خود را از دید عموم پنهان کنید، اما همچنان به آنها دسترسی داشته باشید و در صورت لزوم، دوباره آن‌ها را به پروفایل خود برگردانید.
 • یک بکاپ از پست‌های مهم خود تهیه کنید. می‌توانید عکس‌ها و ویدیوهای مهم خود را در گوشی هوشمند یا کامپیوتر خود ذخیره کنید.
 • پست‌های مهم را دانلود کرده و برای اطمینان بیشتر، از پست‌های مهم خود خروجی تهیه کنید. با این کار حتی در صورت حذف شدن، نسخه‌ای از آن‌ها را در اختیار خواهید داشت.
 • اینستاگرام خود را به افراد ناشناس واگذار نکنید. دسترسی دادن حساب کاربری اینستاگرام به افراد ناشناس یا برنامه‌های غیرمجاز، ریسک حذف ناخواسته‌ی اطلاعات را افزایش می‌دهد.
 • قفل دو مرحله‌ای را فعال کنید. فعال کردن قفل دو مرحله‌ای، یک لایه امنیتی اضافه به حساب کاربری شما اضافه می‌کند و از دسترسی افراد ناشناس به حسابتان و احتمال حذف ناخواسته اطلاعات جلوگیری خواهد کرد.

جمع‌بندی : برگرداندن پست حذف شده اینستاگرام

با وجود امکان برگرداندن پست حذف شده اینستاگرام، ، دیگر نیازی نیست نگران از دست دادن خاطرات دیجیتال خود باشید.

اما بهتر است همیشه جانب احتیاط را رعایت کنید تا از حذف ناخواسته‌ی پست‌ها و استوری‌های خود جلوگیری نمایید. با استفاده از نکات ذکرشده در این مقاله و مدیریت صحیح حساب کاربری خود، می‌توانید از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کرده و تجربه کاربری لذت‌بخش‌تری در اینستاگرام داشته باشید.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *